Hallitus

Suomen Kirurgiyhdistyksen 
hallitus 2022

Puheenjohtaja, Vikatmaa Pirkka 
E-mail: pirkka.vikatmaa@hus.fi
Toimipaikka: HYKS vatsakeskus, verisuonikirurgia

Varapuheenjohtaja, Malin Sund
e-mail: malin.sund@helsinki.fi 
Toimipaikka: HUS/ Syöpäkeskus (Rintarauhaskirurgia) & Vatsakeskus

Sihteeri I, Toni Seppälä
e-mail: toni.seppala@fimnet.fi   
Toimipaikka: TAYS,  gastrokirurgia

Sihteeri II, Maija Kolehmainen
e-mail: maija.kolehmainen@hus.fi
Toimipaikka: HUS

Taloudenhoitaja Hanna-Stina Taskinen
E-mail: hanna-stiina.taskinen@tyks.fi 
Toimipaikka: TYKS, käsikirurgia

Hallituksen erikoisalayhdistysten edustajat:
Mikael von und zu Fraunberg, neurokirurgia                
E-mail: mikael.fraunberg@ppshp.fi 
Toimipaikka: OYS

Olli Hautero, verisuonikirurgia
E-mail: olli.hautero@ovph.fi
Toimipaikka: Vaasan keskussairaala

Otso Järvinen, thoraxkirurgia
E-mail: otso.jarvinen@sydansairaala.fi  
Toimipaikka: TAYS, Sydänsairaala

Juha Koskimäki, urologia
E-mail: juha.koskimaki@pshp.fi  
Toimipaikka: TAYS, kirurgian vastuualue

Johanna Louhimo, gastrokirurgia
E-mail: johanna.louhimo@hus.fi
Toimipaikka: HYKS Vatsakeskus Meilahden sairaala

Marko Neva, ortopedia
E-mail: marko neva@yahoo.com
Toimipaikka: TAYS

Markus Pääkkönen, käsikirurgia
E-mail: markus.paakkonen@helsinki.fi 
Toimipaikka: TYKS

Kari Rasku, yleiskirurgia
E-mail: karirasku@hotmail.com
Toimipaikka: TAYS Hatanpää

Liisi Ripatti, lastenkirurgia 
E-mail: liisi.ripatti@tyks.fi
Toimipaikka: TYKS

Johanna Snäll, leuka- ja kasvokirurgia
E-mail: johanna.snall@hus.fi
Toimipaikka: HUS/HY 

Tuija Ylä-Kotola, plastiikkakirurgia
E-mail: tuija.yla-kotola@hus.fi
Toimipaikka: HUS

Lisäksi hallituksessa toimivat:

SJS -lehden edustajana:
Paulina Salminen (SJS lehden edustaja)
E-mail: paulina.salminen@tyks.fi
Toimipaikka: TYKS 

Erikoistuvien edustajina:
Nelli Roininen, gastrokirurgia
E-mail: nelli.roininen@helsinki.fi
Toimipaikka: Päijät Hameen keskussairaala

Suvi Sippola, gatrsokirurgia
E-mail: suvi.sippola@helsinki.fi